Květák

Květák

Květák je jednou z nejstarších kulturních rostlin. Jako místo původu se většinou uvádí Malá Asie a Kypr. Do Evropy se rozšířil v 16. století přes Itálii. V současné době patří k nejrozšířenějším zeleninám. Má široké uplatnění, lze jej krátkodobě skladovat, mrazírensky i konzervárensky zpracovávat. V současné době je registrováno asi 63 odrůd. Začínají se pěstovat a prodávat odrůdy pozdních květáků Romanesco barvy žluté, světle zelené, nafialovělé, s klenutými růžicemi složenými z růžiček věžového tvaru, apod. Tyto nové odrůdy jsou žádané zvláště na ozdobu pokrmů, pro švédské stoly, bankety a rauty.

účinné látky:

Květák - odvodňuje a působí na snižováníkrevního tlaku. Pro svůj podíl vody a značné množství biolátekpatří k nejzdravějším zeleninám. Pozoruhodný je vysokýobsah kyseliny listové, jež je nepostradatelná pro růst buněk a krvetvorbu. Léčivé působní květáku na sliznici tlustého střeva je nejlepší prevencí rakoviny. Květák je také obzvlášť bohatý na vitamin C, draslík a kyselinu nikotinovou, navíc obsahuje stopové prvky zinek, měď, jód a fluor.
NUTRIČNÍ HODNOTA:
Konzumní částí květáku je zdužnatělé fasciované květenství, většinou barvy bílé. Obsahuje 91,5% vody, 2,5% bílkovin, 0,3% lipidů, 4,4% sacharidů, 1,8% vlákniny, 0,82% popelovin. Z minerálních látek 3300 mg K, 500 mg Ca, 540 mg P,120mg Mg, 220 mg Na, 7 mg Fe, 336 mg S, 400 mg vit. C, 10 mg vit. B12,2 mg B2 a 4 mg PP v 1000 g/-1 čerstvé hmoty.
NáKUP:
Domácí druhy květáku jsou v prodeji od června do listopadu, v ostatních měsících je dovážen převážně z jižní Evropy. Při jeho nákupu dbáme, aby hlávka byla pevná, bílá a bezotlaků, listy nezvadlé.
UCHOVáNÍ:
Čerstvý neomytý květák v perforovaném mikrotenovémsáčku vydrží v chladničce asi deset dní, předvařený se dobře zmrazuje.
POUŽITÍ V KUCHYNI:
Květák chutná vařený, přelitý máslemči jemnou bešamelovou omáčkou, ale také dušený, zapékaný, gratinovaný a samozřejmě smažený. Tuto zeleninu konzervujeme – nakládáme do slaného či octového nálevu. Z něj pak připravujeme saláty nebo předkrmy. Květák je označován za aristokrata mezi brukvemi. Patří knejoblíbenějším a nejvyhledávanějším zeleninám. Obsahuje velké množství C vitaminu, ale za pozornost stojí i vysoký obsah draslíku a fosforu. Není však vhodný pro osoby trpící dnou. Nejdříve se pěstoval na Středním východě. V Evropě je znám od 13. století. Jeho silné zdužnatělé květenství se konzumuje syrovénebo tepelně upravené na mnoho způsobů. Krátce povařené se často podává zapečené s bešamelem nebo smažené. Naložený květák ve sladkokyselém nálevu poslouží jako dekorativní obloha chlebíčků, nářezů a studených mas i v zimě. Před tepelnou úpravou ponoříme květák na dvě až tři minuty do studené vody košťálem nahoru. Vyplaví se z něj hmyz a nečistota. Pak květák opláchneme pod tekoucí vodou a vložíme do dostatečně velkého hrnce či kastrolu s vařící osolenou vodou. Při vaření je dobré květák zpočátku vařit v nepřikrytém hrnci, aby unikly čpavé látky. Uvařený má být tuhý, nerozvařenýani mazlavý. Doporučuje se při vaření přidat do vody trochumléka, aby zůstal bílý.