Mrkev

Mrkev

Mrkev je u nás nejrozšířenější kořenová zelenina s dužnatými kořeny pěstovaná jako jednoletá plodina, ze které se konzumují kořeny. Přesto, že existují odrůdy s bílými, žlutými, purpurovými a fialovými kořeny, různých tvarů, většina z nás zná nejlépe mrkev s oranžovým kořenem podlouhlého a oválného tvaru, která se u nás pěstuje od 18. století. Mrkev se původně pěstovala pouze ve Středomoří, později se rozšířila do celé Evropy. Mrkev má široké uplatnění jak v přímé spotřebě, tak i ve zpracovatelském průmyslu.

účinné látky

Mrkev je doslova zásobárnou cenných biolátek. K nejcennějším patří betakaroten - předstupeň životnědůležitého vitamínu A, který mimo jiné zlepšuje vidění a pomáhá při šerosleposti. Mrkev má však i neobyčejně vysoký obsah selenu, jenž chrání naše tělo před volnými radikály. Dále obsahuje vitamíny ze skupiny D, E a K, lecitin, draslík, vápník, hořčíku, jód a další minerální látky. To vše aktivuje látkovou přeměnu, zastavuje proces stárnutí, podporuje růst vlasů a nehtů a posiluje srdce a krevní oběh. šťáva z mrkve je vhodná k léčení průjmů.

Nutriční hodnota:

Mrkev obsahuje nejvyšší množstvíbetakarotenu (provitamínu A) 35 mg . 1000 g/-1, z ostatních vitamínů 8,1 mg PP,2,7 mg B12, 49 mg C, 26 mg E na 1000 g čerstvé hmoty. Z minerálních látek je v 1000 g celkem 490 mg Ca,14,8 mg Fe, 450 mg Na, 210 mg Mg, 310 mg P, 320 mg Cl, 2820 mg K, 190 mg S, v menším množství Zn, J, Mn, Se, Cu. Sušina činí 10 %,bílkoviny 1,4%, lipidy 0,3%, cukry 8%, popeloviny 0,8%, vláknina 3%.

Sezóna:

Mrkev je v obchodní nabídce celoročně. Na jaře sevšak objevuje mladá karotka, která se vyznačuje lepší chutí a větším podílem cukru.

Nákup:

Vždy si všímáme především toho, aby mrkev byla alespoň nahrubo očištěná a bez zelených skvrn.

Uchování:

Skladujeme v chladném a temném prostředí. Pravidelně kontrolujeme její kvalitu. Mrkev nikdy nekrájíme ani nestrouháme předčasně, nýbrž těsně před další úpravou.

Použití v kuchyni:

Mrkev je výborná jak za syrova(ve formě salátů), tak v teplých i studených omáčkách nebo polévkách. K přímé konzumaci do salátů si vybíráme mladé a sladkékořeny. Velmi chutný je salát ze strouhané mrkve, hrozinek a jemně nasekané cibulky zalitý francouzským dressingem nebo majonézou s troškouolivového oleje. Mrkev uvaříme v co možná nejmenším množství vody. Potom ji posypeme nesekanou petrželí, troškou cukru a čerstvě namletým černým pepřem a navrch dáme kousek másla. Další možnost je podusit mrkev s troškou cukru , špetkou soli a lžící másla nebo uvařit mrkev v bílé omáčce ochucené estragonem, muškátovým oříškem a kmínem. Nakrájenou mrkev můžeme přidávat k dušenému masu a do směsí podušené zeleniny, smažit, nakládat do láků, připravovat z ní džemy, šťávy, víno a také mrkvový koláč. Doporučujeme vám vyzkoušet čerstvé osvěžující mrkvové nápoje (džusy či koktejly).